MasterRiga145

Riga Open | ITSF Master series 2014

Latvian table football season is successfully completed with the international table soccer tournament “Riga Open”

76 table soccer players from Finland, Latvia, Lithuania, Belarus, Czech Russia & Ukraine gathered in Riga, Latvia last weekend to participate in a ITSF Master series category tournament on Garlando foosball tables. Tournament area was filled with sporty atmosphere and intense battles.

 

WINNERS OF TOURNAMENT COMPETITIONS

 

Open Singles
1. Franco DELLEANI (RUS)
2.Filip NIKODEM (CZE)
3.Albinas ŠEPUTIS (LTU)

Open Doubles
1. Pawe MODZELEWSKI (POL) – Bartosz KLIMOWICZ (POL)
2.Olga SARNITSKAYA (RUS) – Franco DELLEANI (RUS)
3.Vitaliy KONIK (RUS) – Vladimir POPOVICH (RUS)

Semi-Pro Singles
1. Tautvydas TVERAGA (LTU)
2.Franco DELLEANI (RUS)
3.Valery SOKOLOV (RUS)

Semi-Pro Doubles
1. Albinas ŠEPUTIS (LTU) – Austeja SERMONCIUTE (LTU)
2.Valery SOKOLOV (RUS) – Olga BASMANOVA (RUS)
3.Michael SCHUH (FIN) – Antonio DIAZ (FIN)

Women Singles
1. Austeja SERMONCIUTE (LTU)
2.Olga SARNITSKAYA (RUS)
3.Liva BRUTANE (LAT)

Women Doubles
1. Liva BRUTANE (LAT) – Natalia CHUSOVA (RUS)
2.Agne MUSAJEVAITE (LTU) – Austeja SERMONCIUTE (LTU)
3.Olga BASMANOVA (RUS) – Olga SARNITSKAYA (RUS)

Amateur Singles
1. Vladimir BOGOYAVLENSKY (RUS)
2.Maris EGLITIS (LAT)
3.Mārtiņš UPMACIS (LAT)

Amateur Doubles
1. Vladimir BOGOYAVLENSKY (RUS) – Olga SARNITSKAYA (RUS)
2.Maris EGLITIS (LAT) – Mārtiņš UPMACIS (LAT)
3.Agne MUSAJEVAITE (LTU) – Rolandas VALONTUKEVI?IUS (LTU)

Junior Doubles
1. Baltrus ŠIVICKIS (LTU) – Justas KIŠKIS (LTU)
2.Austeja SERMONCIUTE (LTU) – Albinas ŠEPUTIS (LTU)
3.Evaldas STOSKUS (LTU) – Ignas KAVALIAUSKAS (LTU)

Mixed Doubles
1. Agne MUSAJEVAITE (LTU) – Rapolas JAMONTAS (LTU)
2.Vladimir POPOVICH (RUS) – Natalia CHUSOVA (RUS)
3.Valery SOKOLOV (RUS) – Austeja SERMONCIUTE (LTU)

Friday D.Y.P.
1. Albinas ŠEPUTIS (LTU) – Olga SARNITSKAYA (RUS)
2.Ignas KAVALIAUSKAS (LTU) – Rapolas JAMONTAS (LTU)
3.Michael SCHUH (FIN) – Lauris ZIRAKS (LAT)

Saturday D.Y.P.
1. Pawe MODZELEWSKI (POL) – Lauris ZIRAKS (LAT)
2.Arttu VÄLIMÄKI (FIN) – Albinas ŠEPUTIS (LTU)
3.Valery SOKOLOV (RUS) – Denis LISTYEV (RUS)

 

Tournament results & ranking changes 

 

Fast results, tournament schemes and tables

For more photos click here

Foto I. Upeniece